Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Irbis Strzecharstwo

Świerzno

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Zabezpieczenie przeciwogniowe strzechy wykonanej w systemie zamkniętym

Autor: Irbis Strzecharstwo, publikacja: 2019-05-10

Określenie „strzecha w systemie zamkniętym” obejmuje strzechy układane na płytach izolacyjnych, ale także strzechy układane na systemowym zabezpieczeniu opatentowanym w Danii pod nazwą „Sepatec” – tak, piszę „systemowym zabezpieczeniu”, bo to nie tylko rozłożenie płótna szklano-polimerowego na łatach, ale kompleksowo pomyślane zablokowanie swobodnego dostępu tlenu do ewentualnego zarzewia ognia w trzcinie z jednej strony (częścią systemu jest np. wełna mineralna, układana jako uszczelnienie miejsc newralgicznych, ale to już detale systemu!), ale także zapewnienie ciągłej cyrkulacji powietrza gwarantującej możliwość oddawania pary wodnej wchłoniętej przez 35-centymetrową warstwę strzechy w okresach wilgotnych czy w czasie opadów.

Zdjęcie nr 1

Układanie strzechy na różnego rodzaju płytach przeciwogniowych nie zdało egzaminu i z perspektywy lat okazało się, iż takie rozwiązanie powoduje przyspieszoną degradację pokrycia, nie tylko odcinając dopływ tlenu do zarzewia ognia w razie pożaru, ale i w codziennej eksploatacji wykluczając możliwość swobodnej cyrkulacji powietrza, niezbędnej do wymiany z otoczeniem pary wodnej, która staje się przyczyną przyspieszonej degradacji pokrycia. Jeśli dziś stosuje się układanie strzechy na nieprzenikliwych dla powietrza płytach, to wyłącznie z jednoczesnym zapewnieniem wentylacji pokrycia nad płytami - pod warstwą trzciny. Takie rozwiązanie zmniejsza jednak właściwości izolacyjne pokrycia, dodatkowo zwiększając jego grubość (20 cm izolacja na krokwiach, 30-35 cm strzecha), co w rezultacie daje przytłaczający efekt.

Z mojej praktyki wynika, iż najlepiej spisuje się tu zabezpieczenie Sepatec w połączeniu z dodatkowymi warstwami izolacji, zarówno termicznej, jak i wiatrochronnej, stosowane przez moją firmę jako system Polfibra. System ten umożliwia wykonanie izolacji termicznej dachu pomiędzy krokwiami, zapewnia wentylację tejże izolacji w standardowy sposób oraz wykonanie zabezpieczenia przed ogniem wentylowanego dodatkowo ponad izolacją wiatrochronną (3 cm kontrłata, 4 cm łata, 30-35 cm strzecha). Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć grubość dachu do poziomu akceptowalnego, a jednocześnie spełnia wszelkie współczesne wymogi techniczne!

Spotykam się często z zarzutem, że takie rozwiązanie jest przyczyną problemów z wykończeniem wnętrza poddasza, ale - jak widać na załączonym zdjęciu - są to obawy nieuzasadnione, bowiem można wykończyć tak zabezpieczony dach nawet w przypadku, kiedy jego połać ma formę stożka!


Opracował:
Ireneusz Sikorski
Irbis Strzecharstwo

BHP, ppoż, bezpieczeństwo - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 2 927 Specjalistów od BHP i P.POŻ. najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: